ОРАТІВСЬКИЙ ВІСНИК плюс Понеділок, 20 травня, 14:24

Європейський експерт: Ядерна енергетика ризикована та невигідна
Понеділок, 20 травня 2019, 14:24
Європейський експерт і незалежний консультант у галузі ядерної енергетики Майкл Шнайдер очікує банкрутства ядерно-енергетичної промисловості та "істотних ризиків у питаннях безпеки" АЕС.
 
DW: Пане Шнайдере, щорічно Ви публікуєте доповідь про стан справ у галузі ядерної енергетики в світі. Які зараз глобальні тенденції?
 
Майкл Шнайдер: Витрати на виробництво атомної енергії за останні кілька років збільшилися. Це драматичний розвиток подій, тому що вартість усіх інших технологій, особливо відновлюваних джерел енергії, скорочується. Поновлювані джерела енергії, таким чином, становлять реальну конкуренцію (для АЕС - Ред.). Крім того, попит на електроенергію в Європі скорочується, тому для операторів атомних електростанцій це реальні проблеми.
 
Якщо ядерна енергетика є економічно невигідною, то чому деякі уряди, наприклад, Великобританії, планують побудувати нові атомні електростанції?
 
Протягом багатьох років британський уряд розраховував на ядерну енергетику і не проводив розумну енергетичну політику. Ядерна енергія стала більш дорогою, але інші, більш розумні, сценарії так і не були розроблені. Також поки що невідомо, чи нова атомна електростанція Хінклі-Поінт (у Великобританії - Ред.) буде розбудована, як заплановано. Поки що немає підписаних контрактів. Але приблизна вартість виробництва електроенергії на цій АЕС удвічі вища, ніж середня ціна електроенергії на сьогоднішній день.
 
Яким Ви бачите майбутнє атомної енергетики в Європі?
 
Я думаю, що Хінклі-Поінт ніколи не буде підключено до мережі. Ще навіть не доведено, чи реактор запропонованого типу взагалі функціонує. Однак в Англії і Франції уряд проштовхнув питання настільки вперед, що може розпочатися будівництво. Але я не можу собі уявити, щоб через 15 років будь-яка АЕС була завершена. Очевидно, що в нинішніх умовах вільної ринкової економіки, більше не можна будувати атомні електростанції. Це означає: якщо станція будується, вона просто буде працювати тільки завдяки великим субсидіям.
 
Середній вік атомних електростанцій становить близько 29 років. Дедалі більше старих реакторів потребують закриття. Чи є у керуючих компаній достатньо коштів для цього?
 
Цей фактор дуже недооцінюють. Однією з найбільших проблем є те, що багато атомних електростанцій насправді треба закривати. Але оператори ухиляються від цього, бо тоді вони мали б витратити багато коштів на знесення об’єктів набагато раніше, ніж очікувалося. Деякі з операторів може навіть збанкрутувати.
 
Франція є першопрохідцем, коли справа доходить до атомної енергетики. Які наслідки такого розвитку?
 
Попереду нас чекають драматичні часи. Це ясно. Франція поставила все на одну карту і програла. Сьогодні ядерна енергія дорожчає. Витрати будуть і надалі підвищуватись - у порівнянні з 2012 роком, ціна ядерної енергії збільшиться на 30 відсотків до 2017 року. Так, незважаючи на десятиліття субсидій, після 2017 року ядерна енергія буде коштувати дорожче, ніж енергія, вироблена найбільш дорогим постачальником зеленої енергії, який використовує тільки поновлювані джерела енергії.
 
 
Які можуть бути наслідки?
 
Це фінансова бомба уповільненої дії, яка становить серйозну загрозу. Я дійсно стурбований. Французька урядова атомна компанія AREVA будує і запускає атомні станції, вона також несе відповідальність за завод з переробки ядерного палива в області La Hauge на північному заході Нормандії, який є найбруднішим у світі з точки зору радіоактивності. Якщо AREVA збанкрутує, 500 робочих місць будуть скорочені, гроші будуть збережені там, де це можливо. Доведеться робити радикальні скорочення. Залишкова вартість дорівнюватиме нулю, а ринкова вартість буде навіть нижчою. Цей завод може бути виведений з експлуатації негайно і це б заощадило багато грошей.
 
То якщо ядерна галузь скочується в прірву, чи означає це, що ризики зростають?
 
Так, саме так. І це те, що мене турбує. Три роки тому з'ясувалося, що в Південній Кореї тисячі сертифікатів на компоненти ядерних електростанцій були підроблені, тепер електростанції мають бути закриті. 10 років тому в Японії стався скандал навколо сфальсифікованих звітів, і всі 17 атомних станцій Tepco були зупинені. Також є багато нових проблем. В останні місяці тисячі тріщин у корпусах реакторів були виявлені на атомних електростанціях Бельгії. У Франції над АЕС більше 40 разів пролітали безпілотні літальні апарати, іноді навіть одночасно над п'ятьма різними ядерними станціями. Все це дуже заплутано: Хто це робить? До сьогоднішнього дня ніхто не знає відповіді на це запитання. Уряд каже, що немає ніякої небезпеки і применшує проблему.
 
Ваша доповідь також зосереджена на розвитку енергетичної галузі в глобальному масштабі. Чого можна очікувати у найближчі десятиліття?
 
Ми знаходимося в гущі революції. Є дуже цікаві нові звіти великих фінансових інститутів, наприклад Deutsch Bank, Citi, Lazard, UBS та Swiss Bank. В UBS підрахували, що нова сонячна панель на даху, батарея в підвалі і електричний транспортний засіб буде доступним для багатьох людей вже в 2020 році. Це повністю змінить нашу енергетичну систему. Deutsche Bank вважає, що вже сьогодні "домашня" (вироблена у самому домогосподарстві - Ред.) сонячна енергія в багатьох країнах дешевше, ніж живлення від мережі. Це означає, що правила на енергетичному ринку в майбутньому будуть значно відрізнятися від тих, якими вони є на сьогоднішній день.
 
Що це означає для атомної енергетики?
 
Катастрофу.
 
Довідка DW: Майкл Шнайдер працює як незалежний консультанта для урядів і міжнародних організацій в галузі енергетики та ядерного регулювання. Він вивчав розвиток світової ядерної промисловості останні 30 років. Шнайдер є редактором Звіту про стан світової атомної галузі. У 1997 році він був нагороджений альтернативною Нобелівською премією.
Статті
На Вінниччині виписано 53 тисячі електронних рецептів у рамках програми «Доступні ліки»
Про це поінформувала заступник директора Департаменту охорони здоров'я ОДА Надія Марусяк під час щотижневої наради, яка відбулась сьогодні, 23 квітня, під керівництвом голови облдержадміністрації Валерія Коровія.
Руслан Демчак: відмова від обраного курсу держави – загрожує згортанням медичної реформи
Найбільше звернень у мої громадські приймальні надходить щодо питань  матеріальної допомоги на лікування. Тому вирішив описати суть та перспективи медичної реформи в країні щоб пояснити, що ми можемо втратити.
ЕЛЕКТРОМОБІЛізація!!!
Людство стоїть на порозі керованого термоядерного холодного синтезу. А використання енергії сонця, вітру та води стало не просто реальністю, а глобальним трендом, котрий ліг в основу Паризької угоди зі скорочення шкідливих викидів і обмеження глобального потепління до 2050 року. Сьогодні людство переступає межу нових технологій переміщення людини в просторі.
Читати всi >>>
Курс валют
Курс валют на портале Finance.UA